Atraktivna replika nekadašnjeg Baljanina Novosti

Atraktivna replika nekadašnjeg Baljanina

11.01.2016

U punom sjaju, što znači visini od 3,5 metra, dužini od nosa do repa (11 metara) te težini od 150 kilograma u baljanskom MMC-u "Ulika" kočoperi se replika baljanskog dinosaurusa, prozvanog Histriasaurus Boscarollii. Njega je na "zahtjev" najmlađih posjetitelja i na molbu te uz isplatu općinara, izgradio pulski umjetnik Zlatko Španić koji je time, uz veliki broj ostalih eksponata - mahom pronađenih kostiju ovih izumrlih divova, još jednom atrakcijom "nadopunio" Muzej dinosaurusa kojeg je samo u prošloj godini posjetilo preko dvije tisuće ljudi.

Naime, Muzej koji je otvoren 2013. godine zahvaljujući svom sadržaju - ornitološkoj zbirci  i izložbi kostiju dinosaurusa postao rado viđeno odredište, napose najmlađih stanovnika. Dakle, osim ornitološke zbirke tu je i veliki broj eksponata, odnosno kostiju dinosaura, kojeg je prvi 1985. godine u uvali Kolone, pronašao talijanski ronilac Dario Boscarolli.

S obzirom da su daljnja istraživanja pokazala kako je riječ o fosilima jednog od najvećih dinosaura - brachiosaurusu, njegov je pronalazak u paleontološkim krugovima prozvan i otkrićem stoljeća. Upravo, talijanskom istraživaču u čast "izgrađen" je novi pod imenom Histriasaurus Boscarollii (nazvan dakle, po regiji u kojoj su kosti pronađene ali i pod imenom pronalazača). (N. O. R.)