Bale - mala općina velikog srca

16.04.2015

Nakon što mi je mlađi kolega otvorio dušu i povjerio da se iz Rovinja seli u Bale (i pri tom osigurao da mi usta ostanu širom otvorena), nisam odoljela a da ne ispitam o kakvim se konkretnim razlozima za jednu tako veliku i životu odluku radi. K tome, važno je i napomenuti da iako je riječ o rođenim Rovinježu, ono jedino i čvrsto što ga veže za rodnu grudu jest posao. S druge strane, podstanar je s nezaposlenom ženom i malim djetetom, te drugim na putu.

- Bale pružaju nevjerojatne mogućnosti, reče i počne nabrajati od povoljnog terena za kuću, bogate naknade za novorođenčad do osiguranja besplatnog boravka djece u vrtićima?! Što je od toga istina i kako jedna relativno mala, ali doista pitoreskna Općina živi, ali i preživljava sveprisutnu krizu, upitala sam prvog čovjeka Bala, načelnika Edija Pastrovicchija.

Briga za Baljane starta od rođenja

- Baljanski socijalni program, na kojeg smo kao Općina ponosni, nije od jučer. Posljednjih se godina na njemu intenzivno radi, nadopunjava ga se i koliko je god to moguće proširuje. No, za razliku "od jučer", danas i u vremenima kada se sve teže pa i teško živi, možda se tek u onom punom smislu vidi njegova učinkovitost, odgovara načelnik Pastrovicchio, dodajući i kako je jedan od osnovnih ciljeva socijalnog programa Bala bilo i ostao zadržavanje mladih ljudi.

- Naš je cilj bio zaustaviti mlade ljude i mlade obitelji da se isele iz Bala, a jedini način da ih zadržimo bilo je pružiti im perspektivu i dati mogućnost i način da ostanu. Tada, dakle prije sedam - osam godina startamo s programom "Za jednu kunu". Riječ je, o "davanju" općinskog zemljišta za gradnju obiteljskih kuća. Konkretno, mladim smo parovima, pod određenim uvjetima dali mogućnost da po izuzetno povoljnim uvjetima dobiju teren za gradnju, objašnjava Pastrovicchio, te veli da je tu mogućnost do sada iskoristilo desetak, uglavnom baljanskih, mladih obitelji. Kada je riječ o popustu za gradnju, doznajemo da on, pod pretpostavkom da se zadovolje svi uvjeti (poput vremena boravka u Balama, broju djece, stručnoj spremi i slično), može dostići i maksimalni popust od 99 posto, objasnio je Pastrovicchio. Kaže usto da briga za Baljanima ne starta s njihovom udajom ili vjenčanjem, već s datumom rođenja.

Prva godina u vrtiću besplatna

- Općinski je proračun za 2014. godinu iznosio oko deset milijuna kuna, od kojeg je gotovo pet posto bilo namijenjeno socijalnom programu. S obzirom, da on nije od jučer, tijekom ovih je godina dao određene rezultate. Primjerice, porastao je natalitet, pa Bale danas u odnosu na posljednje istraživanje (2001. - 2011.) ima četiri posto više stanovnika, odnosno trenutno broji 1.127 mještana. Također, glede podataka vezanih za nezaposlenost iz 2014. godine, Hrvatska ali i Županija bilježe porast, dok općina Bale ima pad nezaposlenih, veli načelnik, objašnjavajući kako se ovaj općinski uzlet, očituje.

- U općini svaka novo pridošla beba, odnosno njeni roditelji dobivaju jednokratnu novčanu pomoć od pet tisuća kuna. Kad dijete stasa za vrtić, Općina mu prvu godinu osigurava besplatni smještaj (u Balama su područni vrtići Nevena i Naridole iz Rovinja čiji smještaj je najjeftiniji u Istri i iznosi 550 kuna za desetsatni vrtićki program, te 650 za jaslice), odnosno roditelji za svaki drugo, treće, četvrto dijete iz iste obitelji upisane u vrtić ne plaćaju ništa, već to u njihovo ime čini Općina. Nadalje, osiguravamo i pedeset posto od cijene tečaja engleskog jezika za djecu vrtića i nižih razreda osnovne škole, kao i za sve osnovce, od prvog do osmog razreda, besplatne udžbenike. Što se pak tiče srednjoškolaca, Općina plaća razliku putnih troškova koje drugim dijelom snosi Županija, dok svi naši studenti imaju mjesečnu stipendiju u visini od 500 do 600 kuna, kaže Pastrovicchio.

U planu izgradnja doma za odrasle

U planu je izgradnja Doma za starije, kojim bi osigurali korisnicima kvalitetan i udoban dom u okruženju koje poznaju i među ljudima koje vole.

- Već se duže vremena razmišlja o izgradnji doma za odrasle, pa se trenutno radi na iznalaženju terena, a s tim u svezi i izmjenama urbanističkih planova, s kojima bi se od nekolicine, izabrala ona najbolja lokacija. Vjerujem, da će do kraja godine taj posao biti obavljen a tada slijedi iznalaženje, a potom i odabir investitora, kaže Pastrovicchio. A do tada, barem što se tiče "zlatne generacije" Baljana, ne trebaju da brinu. Jer, Općina će i nadalje dvaput godišnje, svim umirovljenicima starijim od 65 godina poklanjati novac. Po 200 kuna za Uskrs i 350 za Božić, kaže Pastrovicchio.

(piše za Glas Istre Nina ORLOVIĆ RADIĆ)