Ustavni sud : Talijanski nazivi u Balama zakoniti

16.04.2015

Ustavni suci utvrdili su da odluka Općinskog vijeća Bala, kojom su još 1994. trgovi i ulice preimenovane u talijansko nazivlje, nije neustavna i protivna Zakonu o uporabi jezika i pisama nacionalnih manjina.

S devet glasova za i četiri protiv sud je, naime, odbio prijedlog za ocjenu ustavnosti odluke o preimenovanju trgova i ulica u Balama koji je prije osam godina podnijela Zajednica hrvatskih udruga u Istri, smatrajući da je riječ o kršenju ustavne odredbe koja propisuje da je u Hrvatskoj u službenoj uporabi hrvatski jezik i latinično pismo.

No, sud je zaključio da je osporena odluka donesena po Zakonu o lokalnoj samoupravi i upravi i statutu spomenute općine te da nije protivna navedenoj ustavnoj odredbi i Zakonu o uporabi jezika i pisama nacionalnih manjina.

Tim je zakonom, naime, propisano da se u općinama i gradovima, u kojima je u ravnopravnoj službenoj uporabi jezik i pismo nacionalne manjine, dvojezično ili višejezično ispisuju nazivi ulica i trgova, prometni znakovi, oznake u prometu te nazivi mjesta i geografskih lokaliteta.

Istim je zakonom određeno da područja na kojima će se ostvarivati ta prava svojim statutima propisuju općine i gradovi, javila je HINA, a objavili mediji.