Bale - peta najrazvijenija općina u Istarskoj županiji

16.04.2015

Na temelju rezultata ocjenjivanja i razvrstavanja jedinica lokalne samouprave po razvijenosti, koje provodi Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije općina Bale  se nalazi na 5. mjestu među općinama u Istri po stupnju razvijenosti. Indeks razvijenosti ovisi o dohotku po stanovniku, stopi nezaposlenosti, proračunskim prihodima, udjelu obrazovanog stanovništva te kretanju stanovništva. U obzir su uzeti indeksi razvijenosti za razdoblje od 2010. do 2012. godine., a Bale se s indeksom od 128,80 posto iznad državnog prosjeka, plasirao na peto mjesto među općinama u Istarskoj županiji s prosječnim dohotkom 32.695 kuna, nezaposlenošću od 5,6 posto i 68,2 posto obrazovanog stanovništva.

Ispred Bala su općine Funtana, Medulin, Fažana i Vrsar. Najrazvijenije mjesto danas u Hrvatskoj je Kostrena.
Rezultati objektivnih i stručnih analiza još su jednom pokazali i da se u Istri generalno bolje živi nego u ostalim dijelovima Hrvatske.
Isto tako, analize pokazuju i da veličina jedinice lokalne samouprave nije presudna za njenu razvijenost i uspješnost, jer među najbolje rangiranima ima i manjih općina i gradova