Obnavlja se kaštel Bembo Novosti

Obnavlja se kaštel Bembo

16.04.2015

Nakon što je u svibnju protekle godine potpisan ugovor o početku radova, odnosno rekonstrukciji i restauraciji kaštela Bembo, zaštitnog arhitektonskog znaka Bala, a u kojem će biti sjedište Zajednice Talijana Bale, zahuktali su se radovi na vrijednom kulturno-povijesnom spomeniku.

U rujnu protekle godine je obavljeno čišćenje, a trenutno je u tijeku rekonstrukcija i obnova pod stalnim arheološkim nadzorom Damira Matoševića iz Zavičajnog muzeja Grada Rovinja, odnosno pod nadzorom konzervatora. Gradilište vodi inženjer Zvonimir Jukić iz tvrtke Vallis iz Umaga koja je bila najbolji ponuđač na raspisanom natječaju. Radove financira talijanska vlada putem Talijanske unije i Narodnog sveučilišta iz Trsta, a oni iznose oko milijun eura.

- Rekonstrukcijom će se, što je više moguće, zadrži stari štih, odnosno originalno stanje. Dio koji će se morati obnavljati bit će vidljivo novi. Neće se ići na imitaciju starinskog. To je glavna nit vodilja obnove, kazao je Jukić.

Arheološki i konzervatorski dio radova znatno su usporili obnovu, međutim, sve ide po planu i u travnju bi kaštel trebao biti zgotovljen.

Sala dei signori u venecijanskom stilu
- Najviše nas koči konzervatorski dio, ali bitno je da se sve izvede pod strogim nadzorom da bi se očuvalo sve što je moguće. Trenutno su freske koje su se nalazile na zidovima na rekonstrukciji u Zagrebu, a trebale bi obnovljene biti vraćene u veljači. Kameni dio stepeništa bit će zadržan u originalnom obliku, dok će zbog statike i sigurnosti drveno stubište koje vodi do potkrovlja zgrade biti potpuno novo. Na tom će se dijelu postaviti ponovno drvene stepenice koje će po izgledu biti identične izvornom, rekao je Jukić.

Pri kraju je betoniranje ploča, svi su pregradni zidovi srušeni i zamijenjene su dotrajale grede. Do konca su godine praktički bili zgotovljeni svi grubi građevinski radovi.

- I vanjska će se stolarija promijeniti. Ona je bila postavljena kao zaštita, a u proljeće će se riješiti i priključci na kanalizaciju, struju i vodu, rekao je Jukić.

Nakon toga slijedi uređenje interijera za što je već raspisan natječaj, a u iznosu od više od milijun eura namještajem će zdanje opskrbiti tvrtka Ikos Calighari iz Portoroža. Predsjednica Zajednice Talijana Bala Rosanna Berné, lani nagrađena titulom vitezice uslijed rješavanja višegodišnjih problema oko uređenja, zadovoljna je tijekom obnove.

Kaštel će u konačnici imati oko 1.200 kvadrata korisnog prostora. Prizemni dio, u kojem je nekad bila diskoteka, bit će namijenjen mladima. Na cisterni sa stražnje strane kaštela uredit će se mala ljetna pozornica s internet-barom. Na prvom katu smjestit će se biblioteka i čitaonica s odjelom za istraživanje povijesti Bala i okolice, a glavna dvorana - Sala dei signori, s ložom na drugom katu, dobit će nekadašnji venecijanski štih. Tu će se održavati svečane predstave, konferencije i drugi sadržaji, čemu je bila namijenjena i u vrijeme kada je izgrađena između dviju obrambenih kula na ulazu u povijesnu jezgru. Tu će se nalaziti i svlačionice. Na trećem katu bit će sjedište Zajednice i prostor za rad njenih sekcija.

U potkrovlju tri apartmana
U potkrovlju, s kojeg se pruža predivan pogled na baljansku rivijeru i južni dio zapadne obale Istre, umjesto prije planiranih uredskih prostora za najam uredit će se najvjerojatnije tri reprezentativna apartmana, čijim će se iznajmljivanjem pokrivati troškovi zgrade.

Inače, danas poznata kao palača Bembo, prije nego što je u 16. stoljeću došla u vlasništvo ove obitelji, bila je zamak obitelji Soardo, koja je u 15. stoljeću promijenila njenu namjenu i stvorila mjesto stanovanja. Obitelj Bembo u njemu je organizirala brojna društvena događanja.

Konzervatorski dio radova predvodi Nataša Nefat, a iz dokumentacije saznajemo da su tijekom 2001. i 2009. godine u kaštelu Bembo izvedena i restauratorska istraživanja u sklopu kojih se na prvom katu objekta otkrio historicistički dekorativni oslik s kraja 19. i početka 20. stoljeća te šest figuralno oslikanih tonda iz istog vremena.

"Glavnina pronađenog oslika nalazi se u centralnoj prostoriji prvog i drugog kata zgrade. Dekoracije prvog kata pripadaju kasnom historicizmu dok oslik drugog kata datira iz 17. stoljeća, odnosno razdoblja baroka. Osim u centralnim prostorijama, dekoracije su pronađene i u bočnim sobama zgrade gdje su osobito zanimljivo oslikani stropovi, vrlo bogata kombinacija floralnog i geometrijskog tipa dekoracije sa slobodnim potezima kista na šablonskim predlošcima", piše u dokumentaciji.

Nakon detaljnog pregleda za svaki je pronađenu fresku predložen i način restauracije što će rezultirati obnovljenim i osvježenim slikarskim zapisima na stropovima buduće Zajednice Talijana.

Na radove se čekalo zbog administrativnih problema
Rosanna Berne` se početkom 2009. godine kada je postala predsjednica Zajednice odmah uhvatila ukoštac s problemom obnove kaštela Bembo, sjedišta Zajednice, a koja je tada već duže od deset godina bila na čekanju. Za mandata generalnog konzula Italije Fulvija Rustica vodilo se niz razgovara s Oriettom Marot, direktoricom administrativnih poslova Talijanske unije, ravnateljem Narodnog sveučilišta u Trstu Alessandrom Rossitom te arhitekticom Barbarom Fornasir, koja potpisuje projekt obnove kaštela, a sve kako bi se projekt obnove maknuo s mrtve točke. Ponovno je pregledana kompletna dokumentacija, a čekao se novac koji je sada stigao.
Zbog niza administrativnih problema novac, koji je već bio osiguran, vraćen je u Italiju jer nije bio iskorišten. Razloga je tijekom desetak godina bilo više. Berne` se pak ne želi osvrtati na prošlost već je zadovoljan što se sve ponovno pokrenulo, a naišla je na razumijevanje svih koji su u projekt uključeni, piše Mihaela Medić za "Glas Istre".