Osnovana Lokalna akcijska grupa Rovinjštine Novosti

Osnovana Lokalna akcijska grupa Rovinjštine

16.04.2015

Načelnik Općine Bale Edi Pastrovicchio, gradonačelnik Rovinja Giovanni Sponza i načelnici Kanfanara i Žminja, Sandro Jurman i Aldo Bančić, danas su u vijećnici Općine Bale potpisali Sporazum o postupku i mjerama za osnivanje Lokalne akcijske grupe (LAG) Rovinjštine, što je ujedno i posljednji u Istri.

Nešto više o LAG-u rekli su predstavnici Agencije za ruralni razvoj Istre (AZZRI) Jasenka Kapuralin i Igor Jurčić, koji su prezentacijom pojasnili proces te dobrobit njegova osnivanja. U Hrvatskoj je taj sporazum potpisan 50 puta, uključeno je 367 lokalnih zajednica te obuhvaća 63 posto cijele površine države i uključeno je 34 posto stanovništva. Taj broj na europskom nivou iznosi 2.030, a ukupan fond je 2.100 milijardi eura, što, kako je naglasio Jurčić, nije jedini izvor financija.

Potpisnici Sporazuma osnovat će Lokalnu akcijsku grupu (LAG) u skladu s Planom za poljoprivredu i ruralni razvoj 2007.-2013. (IPARD Program), a svaki potpisnik imenovat će jednog člana u Organizacijski odbor koji će biti zadužen za operativno djelovanje i provođenje zacrtanih aktivnosti i programa.

Odlukom o prihvaćanju strateškog programa ruralnog razvoja Istarske županije 2008.-2013. područje Grada Rovinja i Općina Bale, Kanfanar i Žminj definirano je kao posebno ruralno područje u Istarskoj županiji za koje je nužno osnovati lokalnu akcijsku skupinu i potaknuti razvoj ruralnog područja primjenom specifične metodologije pod nazivom Leader pristup i sukladno istoimenoj inicijativi Europske unije omogućiti stvaranje uvjeta za pristupanje strukturnim fondovima Europske unije.

Svrha osnivanja LAG-a je promicanje ruralnog razvoja putem lokalnih inicijativa i partnerstava; piše za Glas Istre M. MEDIĆ.