Prisjećanje na stradale SKOJ-evce i žrtve fašizma Novosti

Prisjećanje na stradale SKOJ-evce i žrtve fašizma

16.04.2015

Na dan pogibije četvorice SKOJ-evaca , delegacije UABA-a Rovinjštine i Općine Bale na njihov su grob na mjesnom groblju položile vijenac. Vijenac je položen i uz spomenik na Trgu boraca, na kojem su upisana imena 40 žrtava fašizma iz Bala. Predsjednik UABA-e Drago Pulić je tom prigodom kazao da su mještani Bala i okolice mnogo dali u NOR-u te da je još 23 boraca nastradalo kod Golaša, kada se 3. pulska četa 23. rujna 1944. suprotstavila brojnijoj i opremljenijoj njemačkoj jedinici. Pulić je istaknuo da su većina poginulih bili mladi, a često su stradavali i nedužni.

Mladi SKOJ-evci su pak kao organizatori ustanka na području Bala poginuli 6. prosinca 1944. u uvali Colone, a mjesto njihove pogibije obilježeno je spomen-pločom. Najtežih dana za Bale prisjetila se 85-godišnja Ana Lončarić, koja je u vrijeme stradavanja bila djevojčica.
Općina Bale će i iduće godine nastaviti odavati počast žrtvama koje su dale život za naše bolje sutra. Oni su postavili temelje na kojem se dalje razvijalo naše društvo, koje karakterizira antifašizam, suživot i tolerancija. Da u Istri i danas poštujemo tu kulturu, pokazao je i nedavni referendum na kojem smo pokazali naš stav prema manjinama, istaknuo je općinski načelnik Edi Pastrovicchio.

(Za Glas Istre, Aldo Pokrajac)