City

Samoupravni kapitalizam Cuccurin koalicije

16.04.2015

Novinarka Slobodne Dalmacije Branka Žužić, ovog je tjedna posjetila Bale. U nastavku donosimo njezinu reportažu objavljenu u subotnjem broju.

Istarska općina  Bale/Valle, s 1260 stanovnika, čiji se broj u posljednjih šest godina povećao za deset posto, primjer je življenja i razvoja lokalne sredine po mjeri građana. Ovdje doista živi participativna demokracija. Građani su ti koji odlučuju o svakom predloženom razvojnom projektu općine, kojem je cilj unaprijediti njihov život i rad te Balama "trasirati" put prema razvijenom, bogatom i uređenom mjestu.

U prilog tomu svjedoči najnoviji primjer buduće izgradnje modernog Doma za osobe treće životne dobi, u središtu mjesta, sa sto apartmana od 4 i 5 zvjezdica, s bazenom i parkom za oko 200 korisnika, u kojem će se zaposliti stotinjak Baljana. Vjetar u jedra ovom projektu daje Plinio Cuccurin, jedan od suvlasnika rovinjske Adris grupe, čija je nezavisna lista na izvanrednim izborima 2005. osvojila vlast u Balama, a koji će sa svojih 8 do 10 milijuna eura participirati u realizaciji ovog ambicioznog projekta.

Za sve ih se pita

Zeleno svjetlo za izgradnju Doma za osobe treće životne dobi dali su žitelji Bala, koji su se plebiscitarno ovih dana na zboru građana, tajnim glasanjem, izjasnili o njemu pozitivno. Od 202 njih 194 je reklo "da" tom projektu, što je jasan putokaz Općinskom vijeću Bala. Načelnik Općine Edi Pastrovicchio, koji prima naknadu za taj posao, prezentirao je budući projekt sa svih aspekata. Po njegovim riječima, Općina ulaže infrastrukturu i zemljište površine oko 14.000 metara četvornih, čime će postati suvlasnikom u budućoj tvrtki. Građani Bala dobit će tim centrom na 6500 četvornih metara vrhunsku medicinsku uslugu, oni stariji mogućnost njege u kući i dostave obroka te korištenje dnevnog boravka, društvenih prostorija i brojnih aktivnosti.

- Očekujemo da će visibility studija biti gotova za godinu dana i ako se projekt pokaže isplativim, školovat ćemo za buduća zanimanja u Domu naše mlade, što je najvredniji dio projekta. Uvjereni smo da će se javiti brojni zainteresirani ulagači. Planiramo da bi za četiri godine moderni Dom za starije osobe otvorio vrata stanarima koji će u njemu boraviti po komercijalnim kriterijima - ističe Pastrovichio, dodajući kako je buduća lokacija Doma integrirana u "srce" Bala, stotinjak metara od sportske dvorane, škole, crkve i groblja, kako bi se izbjegla njegova getoizacija.

Inače, Bale su unikatne po tome što Baljani djeluju kroz udrugu građana i trgovačko društvo "Mon Perin" osnovano krajem 2005., tvrtku u njihovu vlasništvu koja potpisuje turističko brendiranje općine i dugoročni turistički održivi razvoj. Baljani u toj tvrtki zajedno s Općinom imaju 51 posto vlasništva, što im omogućuje da upravo oni u svojim rukama drže kormilo razvoja. 400 građana i 600 prijatelja Bala ušli su u startu u vlasništvo "Mon Perina", uz maksimalan ulog od 50.000 kuna po osobi.

Na računu te tvrtke je 15 milijuna kuna, a ostalo je u vrijednosnim papirima ili u kapitalnim investicijama, što znači da "Mon Perin" može, ako zatreba, pomoći Općini u realizaciji neke investicije. Na spomenutom zboru građana, njih 53 - ugostitelja, iznajmljivača, turističkih djelatnika - potpisalo je i aneks ugovora o zajedničkom nastupu na tržištu u nadolazećoj turističkoj sezoni, što im jamči kvalitetan i pravodoban buking te organiziranu turističku ponudu s brandom Bala.

Za tu namjenu udjeličari "Mon Perina" zajedno s Turističkom zajednicom raspolažu s 900.000 kuna, a ovakav model donosi i veće rezultate turističke žetve, pa stoga predviđaju 10posto više noćenja u odnosu na lani u dva kampa - San Polo i Colone. Lani je "Mon Perin" ostvario 130.000 noćenja u kampovima, a 40.000 u privatnom smještaju u Balama.

Prije "Mon Perina", ovi kampovi bili su u zakupu dviju privatnih tvrtki, što je Općini donosilo prihod od 270.000 kuna godišnje, da bi danas to naraslo na 1,5 milijuna kuna. U kampove je "Mon Perin" u zadnjih pet godina uložio 20-ak milijuna kuna. Turistička ponuda ovog ljeta obogatit će se prvim privatnim hotelom u Balama, s 50 postelja, nakon što je ovdašnji poduzetnik kupio 6 starih kućica i krenuo u izgradnju hotela s 3 i 4 zvjezdice.

Karmen Ignoto osam je godina iznajmljivačica apartmana, a sa svojom obitelji je udjeličarka u "Mon Perinu" te potpisnica ugovora o zajedničkom oglašavanju i brendiranju Bala.- Prije ovog ugovora bila sam prepuštena sama sebi, pa sam dva apartmana iznjamljivala samo u špici sezone, i to onim gostima koji su mi pokucali na vrata. Shvatili smo da mi nismo konkurencija kampovima, već se međusobno nadopunjujemo.

Sada imamo visoke standarde ponude, kategorizaciju, koja se nadzire, organizirani smo, pa i ja bilježim veće bukinge zahvaljujući brojnim događajima u Balama. Uvršteni smo na stranicama Turističke zajednice i "Mon Perina", što nam jamči bolju prodaju smještaja, a pritom pomažemo jedni drugima. Ja svojim gostima preporučujem ostale potpisnike ovog ugovora, od kozmetičarke do restorana, i obrnuto - naglašava Karmen.

Ivica Opšivač 19 godina je vlasnik kafića na baljanskom trgu, te nam potvrđuje da je mjesto doživjelo pravu renesansu. I on je udjeličar "Mon Perina", koji tvrdi da su Bale postale najljepše mjesto u Istri, za razliku od drugih koja stagniraju. - Kao ugostitelj uvjerio sam se da zajedničkim snagama možemo puno više postići u dogovoru s mještanima i s Općinom. Uređene i razvijene Bale svima donose boljitak, a uložen novac nam se svima vraća kroz investicije, sređen okoliš, više životne i socijalne standarde - napominje Opšivač.

Evo podataka koji dokazuju da se u Balama doista živi bolje nego u drugim mjestima. Kada je nezavisna lista Plinija Cucurina preuzela upravljanje njima, općinski proračun bio je samo 3,8 milijuna kuna, danas je trostruko veći, a prije tri godine, dakle prije recesije, bio je čak 17 milijuna kuna. Općina u kojoj je petero zaposlenih za svako novorođenče daje 5000 kuna, mladim bračnim parovima, a ima ih desetak, dala je na korištenje općinsko zemljište s pravom gradnje kuće, kako bi im olakšala rješenje stambenog pitanja. Vrtić je besplatan prve godine, a obitelj s više djece smještaj u njemu plaća samo za jedno.

Udžbenici su besplatni za učenike osnovne škole, srednjoškolcima Općina plaća pola troškova prijevoza do Pule, Rovinja, Pazina, a svim studentima daje stipendiju od 500 do 600 kuna, bez obzira na ocjene i mjesto studiranja, uz uvjet da redovito daju školsku godinu. Na početku mandata nove vlasti izgorjela je osnovna škola i dva vrtića u istoj zgradi, tako da je u rekonstrukciju zgrade i opremu u ekspresnom roku uloženo 6 milijuna kuna.

U infrastrukturu, kanalizaciju, plinofikaciju, struju, telefoniju investirano je 20-ak milijuna kuna, uređene su fasade, tri trga i glavna ulica, a za 70-ak građana općina je odobrila kredit od 100.000 kuna za uređenje vanjskog dijela zgrade, s time što je na sebe preuzela otplatu kamata na deset godina, darujući tako svakom nositelju kredita 30.000 kuna. Godine 2006. izgradili su novu sportsku dvoranu, koja je stajala 10 milijuna kuna, od kojih je 4 milijuna Cucurin.

Od odluke o izgradnji, preko projektiranja i ishođenja dozvola do izgradnje velebnog objekta prošla je samo godina dana. Pritom su arhitekti ove dvorane pokupili sva moguća svjetska i europska priznanja. - Ovakav model humanog upravljanja lokalnom zajednicom mogao bi zaživjeti i u drugim sredinama, ali bez jezgre koja će to inicirati, bez ljudi pokretača, građani se teško mogu organizirati i pokrenuti.

Često će i kritizirati, ali treba ih motivirati i pozitivno usmjeriti - smatra Pastrovichio. Na opasku da im je lako kad za "idejnog vođu" imaju Plinija Cucurina, financijski zasigurno najjačeg "igrača" u Istri, uzvraća: - Više nego novac, važno je imati ideju, viziju i znanje, te želju za boljitkom mjesta i njegovih građana.

Sve 'ča im rabi'

Šetnjom kroz Bale uvjerili smo se, također, da se ovaj gradić čuva i pazi na tajnovit način. Naime, nigdje nismo vidjeli kantu ili kontejner za smeće, ali niti jedan odbačeni opušak, papirić ili drugo smeće po kalama ili ispred kuća. Rođena Baljanka Donatela Piutti, unatoč tomu što je samohrana majka dvoje djece, ne skida osmijeh s lica. Zaposlena je u TDR-u u Kanfanaru, a ima samo riječi hvale za općinske "oce i majke". Puno joj znači za kućni budžet što njezinih dvoje školaraca imaju besplatne udžbenike, a na raspolaganju su im igrališta i sportska dvorana.

Cerin Toni (76) u Balama živi od 1962. Mirovinu od 3100 kuna zaradio je u "Uljaniku" i premda živi sam, jer mu je supruga davno umrla, tri mu kćerke dolaze redovito iz obližnjih gradova, gdje žive i rade, zadovoljan je životom u Balama. - Imamo sve ča nam rabi. Ovdje se lijepo živi. Stalno nešto kopaju, uređuju, piturivaju. Međusobno se poznamo, iako ima sve više furešta - govori nam ovaj vitalni Baljanin, pohvalivši nam se da je iskopao vrt i posadio bob, grašak i 40 trsova loze.