Veliki pljesak publike u Balama Marku Torjancu, Nataliji Đorđević i predstavi „Tko je ovdje lud“ Novosti

23.08.2024

Natalija Đorđević i Marko Torjanac, glumci u predstavi „Tko je ovdje lud“ D. R. Sandersona, a koju je Marko Torjanac i režirao, nasmijali su i oduševili sinoć brojnu publiku u Balama na Trgu Tomaso Bembo. Ova dugovječna hit-predstava iz produkcije zagrebačkog Planet Arta, uprizorena je u programu 4. Bembo Festa – Festivala malih formi nezavisnih kazališta.

Ova „predstava za samopomoć (odmoć) u kriznim vremenima“ događa se u psihijatrijskoj ordinaciji, na rubu grada. Kroz šest prizora, dvoje vrhunskih glumaca na sceni uprizoruje živopisne psihijatre, odnosno psihijatrice i njihove još živopisnije pacijente. Svi skupa - tankoćutni, pomaknuti likovi s ruba društva u svijetu punom pucnjeva gdje stradavaju zečevi, ali i vlade. Natalija Đorđević kroz ove kazališne psihijatrijske seanse na sceni je redom - fantastična Doktorica Kokica, Gospođa s ihtioshizofrenijom, Gospođa Puccini i Mirna Zec, a Marko Torjanac odličan kao Doktor Zver, Bog, Des Bijes i Čovjek iz Zelene doline. „Tko je ovdje lud“, žanrovska mješavina crne komedije, drame i burleske, ne nudi samo plitku zabavu i smijeh, već promišlja i otvara pitanja o današnjem „svijetu pred pucanjem“. Tko je lud, odnosno zdrav, pojedinac ili društvo?; Tko smo?; Jesmo li ono što činimo?.., samo su neka od njih.

O uspjehu ove predstave Planet Arta svjedoči i činjenica da je od premijere 2011. godine do danas imala više od 150 izvedbi, a prošle je godine na 20. Međunarodnom festivalu komedije Mostarska Liska u Mostaru osvojila čak tri nagrade za najbolju komediju u regiji: Velike Liske za najbolju predstavu regije po sudu publike, za najbolju predstavu po sudu medija, a Marko Torjanac nagrađen je Velikom Liskom za najbolju mušku ulogu. Bale i 4. Bembo Fest će Nataliju Đorđević, Marka Torjanca i predstavu „Tko je ovdje lud“ pamtiti i po jednom od najdužih aplauza kojima je ovoljetna festivalska publika nagradila glumce i njihovu izvedbu.

U nastavku programa 4. Bembo Festa u srijedu 28. kolovoza na Trgu Tomaso Bembo s početkom u 21 sat u programu Malog Bemba namijenjenog djeci igra predstava „Koliko je duga jedna priča“ Sunny Sunninski u kojoj igraju Vjera Vidov i Dragan Veselić. Riječ je o produkciji Kazališta lutaka Zadar, a ulaz na predstavu kao i sve programe Bembo Festa je besplatan. U četvrtak, 29. kolovoza, uz besplatan ulaz, na Bembo Festu gostuje predstava „Prekid preko veze“ Kazališta Moruzgva. Prema tekstu  Tristana Petitgirarda predstavu je režirao Krešimir Dolenčić, a igraju Filip Detelić, Petra Kurtela i Matija Šakoranja.

Ovogodišnji 4. Bembo Fest održava se do 5. rujna u Balama u organizaciji Teatra Fort Forno, Općine Bale i Turističke zajednice Općine Bale, uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Istarske županije i Talijanskog instituta za kulturu, a pod pokroviteljstvom Mon Perina d.d. Na radost kazališne publike Bembo Fest na festivalskoj pozornici na Trgu Tomaso Bembo predstavlja recentne predstave nezavisnih kazališta, a ove godine u središtu su komedije.

Više informacija o programima možete pronaći na društvenim mrežama – Facebook stranicama Teatra Fort Forno, te stranicama Općine Bale – Valle https://www.opcina.bale-valle.hr i Turističke zajednice općine Bale – Valle.